Domů Zajímavosti Noc venku s Piráty FM

Noc venku s Piráty FM

624
0
Zde můžete propagovat vaši firmu z FM a okolí.

Noc venku – Frýdek-Místek

Ve čtvrtek 22. listopadu zkusilo několik z nás dost výrazně překročit svou komfortní zónu. Jako součást akce Noc venku jsme byli odhodláni přespat v noci v parku a vcítit se tak do kůže bezdomovce.Tahle ojedinělá kampaň si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou života lidí bez domova a zprostředkovat jí zážitkovou formou “běžné fungování” člověka žijícího na ulici. Ve Frýdku-Místku šlo letos o takový „nultý ročník“,

který jsme zorganizovali s podstatnou pomocí skupiny Food not Bombs Frýdek-Místek, které patří velký dík. Na čtvrtek uvařili a zvěsti o tom, že se bude akce konat, taky mezi bezdomovci rozšířili. Food Not Bombs si zakládají na tom, že nejsou oficiálně organizovaní. Rozdávají lidem z ulice teplé jídlo pravidelně, nejde však o charitu, upozorňují tak hlavně na vážnost nesmyslného plýtvání na jedné straně v kontrastu s hladověním na straně druhé.

Na začátek akce se zastavila Markéta Ubíková, jedna ze čtyř našich frýdecko-místeckých zastupitelů. Přišla se svými dětmi. „Chtěla bych, aby si uvědomovaly, že i u nás ve městě jsou lidé, kteří musí každý den řešit otázky, které si ony normálně nepokládají: Kde budu dnes spát? Kde seženu jídlo? Budu v bezpečí?“ říká. Tohle uvědomění zdaleka nepatřilo jen dětem.

Já si svůj spacák pěkně sbalila do tašky a vyrazila domů někdy po půlnoci. Nechala jsem se doprovodit ven z parku. Netrvalo dlouho, než mi bylo jasné, že jestli se mi podaří usnout, bude to maximálně na jednu dvě hodiny. V pátek se ode mě čekalo, že vypravím děti do školy a zvládnu, co je třeba udělat v práci, nechtěla jsem nikoho shodit. Tuhle volbu ale někteří, se kterými jsem ten večer mluvila, neměli. Tomáš s Martou budou muset zvládnout noc někde v nezabezpečené maringotce. On půjde ráno pracovat na stavbu, po tom, co se už několikátou noc pořádně nevyspal. Ona bez možnosti se normálně umýt půjde zítra hledat práci,“ sdílí své zážitky z Noci venku Michaela Davidová.

V parku se za námi s osobní podporou zastavilo na dvě desítky lidí. Milan Bocviňok pro tuhle příležitost složil píseň a svojí hrou na kytaru pozvedl večerní část programu na celkem veselý večírek. Teplé jídlo zdarma a večer ve společnosti u kytary využila také skoro desítka lidí, která ve městě tráví noci v improvizovaných přístřešcích, pod mostem, ve squatu nebo právě v parku. Mluvili i o tom, jak je těžké vůbec sehnat bydlení natož si ho udržet, ale také o drogách nebo o zdraví, které pouličním životním stylem chátrá velmi rychle.

Chladnou a vlhkou noc přerušovaného spánku zvládli až do šesté hodiny ranní, kterou akce oficiálně končí, tři dobrovolníci a jeden pejsek. “Pro mě to bylo nejintenzivnějších 12 hodin letošního roku. Rozhodně zážitek, který mě ovlivní na hodně dlouhou dobu,” přidává se se svou zkušeností Leonard Varga, spoluorganizátor, který do rána na betonu ve spacáku vydržel.

Jakub Tichý, který je předsedou frýdecko-místeckého zastupitelského klubu si myslí, že právě akce typu Noc venku pomáhají veřejnosti v pochopení a porozumění. „Bezdomovci jsou stejní lidé jako všichni ostatní. Bezdomovectví je těžký úděl a jeho řešení je v trpělivé sociální práci – ne v tom je vyvézt za město nebo vyhnat z veřejných prostranství.“ Chtěli bychom, aby město využívalo všechny své možnosti, jak pomáhat lidem v sociální tísni nebo, co je teď opravdu rozšířeným problémem, dluhové pasti. Tito lidé, nebo třeba matky samoživitelky jsou ztrátou trvalého bydlení nejvíce ohroženi.

 

foto: Petr Matejek
zdroj: facebook Piráti Frýdek-Místek

Zde můžete propagovat vaši firmu z FM a okolí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here