Domů Příběh

Příběh

Příběh Fajneho Mjesta

Ahoj, jmenuji se Marek Vlček, ale většinou mi lidi říkají Mára.

Povím Vám příběh. Příběh, který se opravdu stal.
Je o inspiraci, náhodných setkání a náhod samotných a taky o tom, že Frýdek-Místek je “malý”.


30. října 2008 | Tady to začalo

Je deštivý čtvrtek, 30. října 2008 a v jednom frýdeckém bytě vzniká myšlenka názvu Fajne Mjesto. Inspirací jsou iniciály města Frýdek-Místek – FM.

Skutečnou inspirací byla náhoda. Tereza Strmisková (tehdy ještě Vyvijalová) mi řekla, že se v dolu Michal v Ostravě Michálkovicích koná jakási vernisáž výstavy, konkrétně něco od “Marná snaha laxního Slávka a jeho lidí” a společně u toho bude velké bubnování. Akce byla skvělá. Na akci mě uchvátily samolepky a placky PICTORDIE. Ty mě motivovaly vytvořit něco podobného pro Frýdek-Místek.

První grafické výstupy s písmeny FM a podnadpisu fajnee mjesto spatřuje světlo světa a tehdy nikdo netušil, že se stanou inspirací mnoha lidí.

Původní myšlenka byla, že vytvoříme samolepky z řezaných fólií, které by “zkrášlovaly” nevzhledné části města – popelnice, zastávky a zničené objekty – a donutili lidi vybočit z jejich rutinních životů – přemýšlet o změně – která přichází kdykoliv a odkudkoliv.


“Frýdek-Místek je město, jenž je neobvyklé nejen svým názvem, které vzniklo spojením dvou měst, ale také lokalitou a především lidmi, kteří v něm žijí.”

“Právě tito lidé vytvářejí sociálně odlišné a svým způsobem jedinečné město v České republice. Velký vliv má na obyvatele města blízká přítomnost hor, krásné přírody a četnost okolních vesnic. Tohle prolínání městského a venkovského života utváří jedinečnou mentalitu místních obyvatel, respektující přírodu a lidi kolem sebe.”

Proto “Fajne”.

Slovo “Mjesto” vzniklo asociací na polské slovo miejsce = místo.

Polština a samotné Polsko má do dnešních dní velký vliv nejen pro Frýdek-Místek, ale pro celý region. Město se nacházelo na významné obchodní stezce a dnes město protíná hlavní dopravní tah E462 – spojení Brna a Krakowa.


prosinec 2008 | Láska

Vzniká červené srdce FM fajnee mjesto. Tento symbol se udržel až do roku 2014.


jaro 2009 | Jen tak

Nejprve pro radost vznikla série samotných log, které jsme lepili po městě. Věděli jsme, že samolepky nevydrží dlouho, že podlehnou povětrnostním vlivům a hlavně “přirozenému” městskému vandalství.


2009 | Punker a rastaman

Tento námět měl ukázat, že i dva lidé vyznávající jiné hodnoty a kultury mají k sobě blízko. V hospodě je málokdy u jednoho místa uvidíte, ale stejně se na jednom místě sejdou – na záchodě. Klid při močení, lásku a bezstarostnost, která je s tímto aktem spojená doplňují slova a kontura srdce.

Samolepky byly nalepeny na pánských záchodech, na fotobuňce u pisoárů. Po roce jedna z nich vytvořila krásnou myšlenku, když někdo sloupal písmenka z loga a zbyly jen: fajn je to:)


listopad 2010


V listopadu v roce 2010 vzniká grafické studio Maara.cz. Tehdy s heslem “Úsměv každý den”.

Do té doby jsme tvořili samolepky Fajne Mjesto s podobnou vizí – aby lidi potěšily, aby se usmáli. Ne nadarmo se říká, smích léčí:)


2011 | první milník

Tento rok je asi pro Fajne Mjesto zlomový. Nastaly dva milníky. V hlavě geniálního frýdecko-místeckého písničkáře Reného Součka vzniká nová píseň. Inspirovaná právě samolepkou, kdesi ve městě nalepenou. Fajne Mjesto.

Reného jsem do té doby vůbec neznal. Přivedl mě k němu Jirka Malinovský (autor festivalu Mulťák). Jednou mi povídá: “Doraž do Arnošta, bude tam zpívat René Souček”. Já jsem jen nechápavě kroutil hlavou a ptal jsem se, kdo to je. Jirka se mě udiveně zeptal: “Ty neznáš Reného Součka?? Místního “Nohavicu” a jeho písničky “Fajne Mjesto” nebo “Lítáme jak vrtulníky??”” Zdejších písničkářů je spousta a srovnávat někoho s Nohavicou mi připadalo drzé.

A tak jsem se rozhodl Reného si poslechnout naživo ve frýdecké hospůdce Arnošt, kde koncertoval. Když jsem slyšel písně jako je Sousedka, nebo Autobus, bylo mi jasné, že srovnání s Nohavicou bylo na místě. Jednoduché chytlavé sloky o radostech i strastech běžného života, hra na kytaru i na ukuele, mě učarovaly. Po odehrání poslední písničky jsem se nemohl dočkat dalšího koncertu.

S Reném jsme pokecali, o písničkách i o historii názvu. Já jsem ho chválil, že fakt originálně a hlavně krásně a s láskou to Fajne Mjesto propaguje. Koneckonců, všichni, kdo ve Frýdku-Místku bydlíme, tak víme, že je to tu fajne.


srpen 2011 | druhý milník

Ten přišel v srpnu roku 2011. Přišla za mnou Tereza Strmisková (nyní divadelní lektorka v Národním divadle Moravskoslezkém v Ostravě) a říkala: “Máro, potřebujeme letáček na akci Improvar 2011, neudělal bys nám nějakou grafiku na něj?” Říkala, že mají dost omezený rozpočet. Resp. žádný, vše si financují sami.

Tehdy mě překvapilo, že se bude konat divadelní představení s dobrovolným vstupným. Že i v dnešní době se sejdou lidi, kteří s čistou myšlenkou pobavit své přátelé a známé si dají tu práci a nacvičí si divadelní představení, zajistí občerstvení, prostor a hlavně tomu věnují ČAS. Tehdy jsem řekl Terce, že jim tu grafiku udělám zdarma. Ze svých zkušeností s reklamou a propagací jsem jim dal pár tipů a rad, jak tisknout letáčky co nejlevněji.

A tady se zrodila myšlenka zdarma podporovat kulturní akce v rámci projektu Fajne Mjesto a to díky mému grafickému studiu Maara.cz.


květen 2012 | Originál


Věděli jsme, že se blíží Sweetsen Fest a že by bylo fajn mít placky a samolepky Fajneho Mjesta. Být originálně odlišen v davu. Po první várce placek – téměř okamžitě vyprodané – jsme dělali ještě jednu. Vše putovali mezi naše přátelé. Samolepky si mohli lidé koupit na našem webu.


červen 2012 | Vizionář Petr Korč a Sweetsen Fest

Petr Korč, majitel domu Pod Svícnem ve Frýdku-Místku a pořadatel Sweetsen Festu – úspěšného a svým způsobem jedinečného benefičního festivalu v České republice – při poslechu písně Fajne Mjesto věděl, že tento song má velký potenciál.
René Souček společně s Palkem Letovičem se stávají nerozlučnou moderátorskou dvojicí na tomto ročníku festivalu. Píseň Fajne Mjesto zazní na festivalu hned 2x. V odpoledních hodinách v relativně komorním podání a posléze večer společně s Davidem Stypkou. V této kombinaci došlo přímo k davovému šílenství a tehdejší prostor před hlavní scénou byl zcela zaplněn. Všichni co tam stáli, zpívali taky. Tuto fantastickou náladu můžete vidět na sestřihu 9. ročníku Sweetsen Festu.

Když Petr Korč na festivalu píseň uváděl, tak netušil, že se právě rodí nová hymna Frýdku-Místku. Lidé si píseň oblíbili a dnes má téměř 50 tisíc shlédnutí na internetu.


2013 | Podpora Kultury ve Frýdku-Místku

Po dvou letech od nápadu podporovat zdarma kulturu ve Frýdku-Místku jsme podpořili již řadu organizací. Nejen kulturních, ale i sportovních.

Výtěžek z prodeje placek a samolepek jde na provoz webu, o který se stará grafické studio Maara.cz, kteří zároveň vytváří plakáty a jiné propagační materiály pro zmíněné organizace.

Nejvýznamnější podpořená akce byla hudební akce pořádána Jiřím Malinovským s názvem Mulťák – Namícháno hudebními gurmány – kdy se výtěžek charitativní sbírky věnoval dětem z Dětského domova ve Frýdku-Místku.


červen 2014 | Jdeme s kůží na trh


Díky spolupráci s Petrem Korčem jsme letos v roce 2014 vytvořili první oficiální kolekci triček a šli jsme na Sweetsen Festu s vlastní kůží na trh. Vytvořili jsme dvojstánek “fajne mjesto SHOP a FESTIVAL SHOP A INFORMACE”. Ve stánku jsme nabízeli propagační materiály spojené se Sweetsen Festem, jako byly trička, placky, CD samplery, CD a placky kapel a muzikantů účinkující na Sweetsen Festu, společně s tričkama, samolepkama a plackama FM Fajne Mjesto